Güncel Haberler

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün mü?

Doğal Yollarla Diş Beyazlatmak Mümkün mü?   Beyaz dişler ve ışıltılı bir gülümsemeye sahip olmak herkesin isteğidir. Ancak çay ve sigara gibi dış etkenler, dişlerin beyazlığını kay... Devamını Oku...

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Diş beyazlatma ve dişleri güçlü tutmak için doğal besinlerden yararlanabilirsiniz. Ağız ve Diş Sağlığı Hekimleri, çilek, portakal ve elma ... Devamını Oku...

Hedef Sıfır Çürük! ACFF

Hedef Sıfır Çürük! ACFF   Farklı ülkelerden uzman diş hekimlerini çatısı altında buluşturan “Diş Çürüğüne Karşı Güç Birliği” (Alliance for a Cavity-Free Future/ACFF... Devamını Oku...
Previous
Next

Günümüzde Amalgam dolguların yerini almış olan Kompozit dolgular, diş hekimliğinde sıkça başvurulan estetik veya beyaz dolgu olarak da bilinen bir dolgu maddesidir. Çoğunlukla çürük dişler, kırılma veya zedelenme olmuş dişler, diş aralarında oluşan boşluklar gibi estetik tedavilerde kompozit reçine yoğun olarak uygulanır. fonksiyonel olarak dişdeki çürüklerin doldurularak sağlamlaştırılmasının yanı sıra dişlerin arasındaki boşluları kapatma ve dişleri daha uzun gösterme gibi estetik tedavilerde de kullanılabilmesi sebebiyle diş hekimliği için önemli bir dolgu maddesidir.

 

Kompozit dolgulardan önce çeşitli metallerin karışımından oluşan amalgam dolgular kullanılmaktaydı. Yapı olarak sağlam olan bu dolgular estetik anlamda hastaları mutlu edememekteydi. Diş hekimleri tarafından da itici bulunan bu dolgular diğer taraftan da ağızda farklı bir tat oluşturduğu ve civanın zararları ile ilgili spekülasyonlar dolağısıyla yerini hızlıca kompozit ve inlay-onlay dediğimiz estetik dolgulara bırakmıştır.

 

Gerçektende ağız içindeki görüntüsü çirkin olan amalgam dolguların bir diğer dezavantajı ise metal yapısından dolayı dişle olan birleşiminin zayıf olmasıydı. bundan dolayı birleşim yerlerinden tekrar çürüme başlıyabiliyor ve dolgunun yenilenmesiyle sonuçlanıyordu.

 

Günümüzde amalgam dolguların yerini alan kompozit dolgular aslında 1960' larda sadece ön dişlerde  kullanılmaya başlanmıştır. Günümüz diş hekimliğinde gelişme gösteren kompozit dolgular artan kuvvetiyle yüksek çiğneme kuvvetine maruz kalan arka dişlerde bile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dayanıklılığı artan kompozit dolgular aşınmaya karşıda direnci artan sağlam bir dolgu maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kompozit dolgular diş hekimlerine ve hastalara sundukları başta sağlıklı olmaları ve estetik görünümleri olmak üzere sağlamlık açısından da memnuniyet verici sonuçları olmaktadır. kimyasal olarak uygunlanmaları sebebiyle diş ile birleşimi amalgam dolgulara göre çok iyi olan kompozit dolgular dişte daha iyi bir koruma sağlamaktadır.

 

Diş hekimliğinin en önemli unsurlarından biri olan kompozit dolgular, geleneksel dolgularda hastalarda oluşan hem sağlık hemde varolan estetik kaygılarının tamamen ortadan kalkmasını sağlamıştır.

 

 

Kompozit dolgular nasıl yapılır ?

Günümüz diş hekimliğinin yoğun olarak kullandığı kompozit dolgular kolay ugulanması ve uygun fiyatlarıyla da estetik diş hekimliğinde tercih sebebi olmaktadırlar. kullanım kolaylığıyla öne çıkan bu dolgular hastanın diş rengine uygun yapılabildiği içinde son derece estetik görünmektedirler. kimyasal yapısı nedeniyle kolaylıkla şekil verilebilen kompozitler lazerle serleştirildikten hemen sonra cilalama yapılabildiği için hem hekime hemde hastaya zaman kazandırırlar. Amalgam dolguyla kıyaslanamayacak kadar hızlı tamamlanan kompozit dolgular ciddi anlamda zamandan tasarruf ettirirler.

 

Kompozit dolgu tedavisi aynı gün tek seansta bitirilmektedir. Tedaviniz başlamadan önce estetik diş hekimi renk skalası yardımıyla diş renginizi bulur ve buna uygun renkte kompozit reçineyi hazırlayarak dolgunuzun estetik ve doğal görünmesini sağlar.

 

Kompozit dolgu tedavisinde öncelikle diş çürüğü diş hekimi tarafından temizlenir. diş oyuğunda uygun zemin ve kavite oluştuktan sonra dişe bir miktar asit uygulanarak tutuculuğun artması sağlanır. daha sonra diş rengine göre hazırlanan kompozit reçine dişe uygulanır. Diş hekimi tarafından uygun şekil verildikten sonra belli bir süre ışık kaynağı tutarak dolgu sertleştirilir. Olası yükseklik ve kapanış problemleride giderildikten sonra cilalama işlemi yapılarak tedavi bitirilir. yaklaşık 30dk süren tedavi aynı gün birden fazla diş için uygulanabilir.

 

Diş hekimleri tedaviden sonra boyayıcı özelliği olan (çay, kahve, sigara vb.) maddelerden en az iki gün uzak durmak ve sonraki süreçtede ağız hijyenine dikkat etmenizi önerirler. Kompozit dolgular ağız hijyenine dikkat etmemeniz durumunda bir miktar renk değiştirebilirler.

 

 

Kompozit dolguların ömrü nedir ?

Kompozit dolgular gelişen teknolojiyle birlikte her ne kadar sağlam olsa da henüz doğal dişler kadar sağlam değildir. Özellikle sert maddelerle zorlandıklarında (tırnak yeme. buz kırma. kalem kırma gibi) ömürleri kısalabilir.

Dolgunun büyüklüğü, ağız hijeyeni ve beslenme alışkanlıklarına göre değişen kompozit dolguların ömrü amalgam dolgulara yakındır. Genellikle 4-8 yıl arasında değişmektedir.

 

Kompozit dolguların avantajları

  • Kompozit dolguların belkide en büyük avantajı zaman kaybının olmamasıdır. Tek seansta bitirilen kompozit dolgular aynı gün içerisinde birden fazla dişe uygulanabilirler.
  • Kompozit dolgular amalgam dolguların aksine arka dişlere uygulanabildiği gibi ön dişlere de uygulanabilirler.
  • Kompozit dolgu maddesinde geniş renk seçeneği olduğu için dişlerin doğal renginde uygulanabilirler.
  • Kompozit dolgular tedaviden hemen sonra kullanılabildikleri için hasta için büyük avantaj oluştururlar.
  • Kompozit dolgular üzerinde cilalama ve temizlik işlemleri aynı gün yapılırlar.
  • Kompozit dolgular diş rengine uygun olarak hazırlandığı için amalgam dolguların aksine estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.
  • Kompozit dolgular kimyasal yapısı nedeniyle dişle daha iyi birleşirler. bu sayede amalgam dolgularda görülen birleşim yerlerinde yeniden başlayan çürükler kompozit dolgularda görülmez.

 

Kompozit dolguların dezavantajları

  • Kompozit dolgu tedavisinden sonra kısa sürelide olsa dişlerde hassasiyet oluşmaktadır. Geçici olan bu hassasiyet uzun süre devam ederse diş hekiminize görünmenizde fayda vardır.
  • Dişleri boyama özelliği olan kola, kırmızı şarap, çay, sigara gibi renkli gıdalardan mümküm olduğunca uzak durmak gerekir. Bu tür gıda maddeleri az da olsa kompozit dolgularda renklenmeye sebebiyet verir. 
  • Kompozit dolgu yapılan dişler kendi dişlerimiz kadar sert olmadığı için sert ve kabuklu yiyecekler yerken dikkat etmemiz gerekir. Gazoz kapağı gibi açmak gibi eylemlerden uzak durmak gerekir.

 

 

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

dis-estetigi.com'un içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Ayrıca site içindeki tüm bilgiler, Ankara; İstanbul ve Manisa’da faaliyet gösteren 3 ayrı kliniğin bilgi paylaşımı yaptığı, diş sağlığı ve tedavisi konusunda genel bilgi ve dokümanları içeren bir sitedir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Ziyaretçi: Bugün 18 | Dün 57 | Bu Hafta 317 | Bu Ay 785 | Toplam 107964